​Filmi “Ballkoni” vazhdon tė shpėrblehet
Nė edicionin e VIII-tė tė festivalit ndėrkombėtar “SWIKOS, filmi i Lendita Zeqirajt, ‘Ballkoni’ u shpėrblye si ‘filmi mė i mirė’, nė Bazel tė Zvicrės
Nė kėtė edicion morėn pjesė filma nga vende tė ndryshme si Kosova, Maqedonia, Zvicra, Gjermania, dhe Austria.

Nė edicionin e VIII-tė tė festivalit ndėrkombėtar “SWIKOS, filmi i Lendita Zeqirajt, ‘Ballkoni’ u shpėrblye si ‘filmi mė i mirė’, nė Bazel tė Zvicrės.

Por, pėrveē kėsaj u ndanė edhe ēmime tė tjerė pėr filmat kosovarė. Ēmimi i publikut i ka takuar filmit “Pėrqafimi” (The Hug) nga Lulzim Guhelli. Ēmimin “Aktori mė i mirė” t`ia ndajė Hadi Shehut pėr rolin e tij nė filmin “Ne tė tre”. Ēmimi “Regjisori mė i mirė” i ka takuar Anita Blumer pėr filmin “Gutes Recht”.

Filmi “Mirages” i Tom Keller u vlerėsua me ēmimin “Kamera mė e mirė”, ndėrsa filmi “Amel” pėr “Montazhin mė tė mirė”.

Nė kėtė festival pėr dy ditė u prezantuan 14 projekte filmike, pesė prej tė cilave janė tė regjisorėve kosovarė, 6 janė tė atyre zviceranė, 2 prej tyre nga Gjermania dhe Austria dhe 1 nga Maqedonia.
comments powered by Disqus