Festivali i RTSH‐sė shpall listėn e pjesėmarrėsve
Disa ditė para netėve “live” tė Festivalit tė 53­ tė tė Kėngės nė RTSH, janė tėrhequr nga gara tre kėngėtarė pjesėmarrės, pėrkatėsisht Andos Sinani, Kozma Dushi dhe Besa Krasniqi.
Zyra e shtypit pranė Festivalit ka sqaruar se largimi i tyre ka ndodhur pėr arsye personale tė secilit. Pas kėtij hendeku, drejtuesit artistikė tė festivalit kanė mundur tė zėvendėsojnė vetėm njė prej kėngėtarėve tė larguar, me futjen nė garė tė Estela Brahimllarit.

Tė (e premte), nė praninė e tė gjithė kėngėtarėve u hodh shorti pėr konkurrentėt, qė do tė kėndojnė natėn e parė dhe tė dytė. Pas njohjes sė publikut me krijimet e kėtij edicioni, do tė votohen mė pas vetėm 18 kėngė, tė cilat do tė interpretohen nė natėn e tretė, mė 28 dhjetor nė Pallatin e Kongreseve.

Edmond Zhulali, njė prej organizatorėve artistikė tė festivalit, tha dje gjatė njė konference pėr shtyp se, “me kėtė listė kėngėsh dhe kėngėtarėsh, plotėsohet mė sė miri ideja e festivalit pėr shumėllojshmėrinė e zhanreve, stileve dhe kėngėtarėve pjesėmarrės”.

Po ashtu, janė prezantuar emrat e stafit realizues. Regjisori I festivalit tė kėtij viti ėshtė Bledi Laēo, drejtor artistik Shpėtim Saraēi dhe skenariste Mira Tuci. Festivali qė do tė mbahet nė datat 26, 27 dhe 28 dhjetor nė Pallatin e Kongreseve, kėtė vit do tė ketė pas ēdo nate edhe post Festival, ku do tė diskutohen detajet e eventit nga kritikė, gazetarė dhe pjesėmarrės.

Ndėr emrat qė garojnė nė kėtė edicion, pėrmendim aktorin Enver Petrovci, Saimir Braho, Klajdi Musabelliu, Marsela Ēibukaj, Linda Halimi, Venera Lumani, Altin Goci, Bojken Lako Band, Elhaida Dani, Rezarta Smaja, Agim Poshka, Gjergj Leka etj. Fituesi i kėtij edicioni do tė pėrfaqėsojė Shqipėrinė nė Festivalin Europian, qė do tė organizohet nė Vjenė.
comments powered by Disqus