9 gjėra qė mundėsojnė tė jetoni deri nė 120 vjeē
Hani mė pak Eksperimentet kanė treguar se njė dietė me kalori tė kufizuara mund tė ngadalėsojė procesin e plakjes dhe t’i bėjė njerėzit qė tė jenė mė pak tė prirur pėr t’u prekur nga sėmundjet
Mbani njė qen

Qeni ėshtė miku juaj mė i mirė pėr t’ju ndihmuar pėr tė rritur aktivitet fizike dhe pėr tė mbajtur larg sėmundjes e zemrės, si dhe ndihmon pėr largimin e stresit. Universiteti i Mbretėreshės nė Belfast ka studiuar dhjetėra studime mbi kėtė temė dhe arriti nė pėrfundimin se individėt tė cilėt mbajnė qen gėzojnė njė jetė mė tė gjatė dhe mė tė shėndetshme se pjesa tjetėr e popullsisė.

Tė jeni pozitiv

Ėshtė shumė e rėndėsishme qė tė pėrcjellėsh pozitivitet nė shoqėri apo me njerėzit qė ju rrethojnė. Mė sė miri kėtė fakt e ka vėnė nė pah njė studim mes 678 murgeshave. Studiuesit zbuluan se murgeshat qė kishin pėrcjellė emocione pozitive kishin mundėsi tė jetonin tė paktėn 10 vjet mė gjatė se murgeshat mė pak tė gėzuara.

Mos humbni kontaktet

Takohuni rregullisht me familjen, miqtė, fqinjėt, kolegėt tė cilėt iu bėjnė tė ndiheni tė relaksuar dhe tė lumtur. Njerėzit me marrėdhėnia tė mira sociale kanė shans pėr njė jetė mė tė lumtur.

Verė e kuqe

Konsumimi i mė pak se njė gotė verė tė kuqe nė ditė ėshtė i lidhur me njė normė mė tė ulėt tė sėmundjeve kardiovaskulare.

Ēdo ditė bėni ushtrime fizike

Nuk duhet tė hiqni dorė nė mėnyrė absolute nga ushtrimet fizike, qoftė dhe duke bėrė punė shtėpie apo duke u kujdesur pėr kopshtin tuaj. Aktivitetet e ndryshme fizike shtojnė jetėgjatėsinė tuaj.

Shtyni periudhėn e pensionit Studiuesit thonė se nėse dėshira pėr tė punuar nuk mungon, nuk keni pėrse tė hiqni dorė prej saj. Dalja nė pension ėshtė njė periudhė krize, pasi sjell monotoni e cila mė tej sjell stres tek shumė individė.

Bėni sa mė shumė seks

Aktiviteti seksual ėshtė njė tjetėr mėnyrė pėr tė jetuar gjatė, pasi ndihmon nė mirė funksionin e hormoneve tė trupit.

Konsumoni peshk

Omega 3 e cila gjendet tek salmoni, trofta etj, ėshtė e lidhur me rritjen 2 – vjeēare tė jetėgjatėsisė. Ekspertėt rekomandojnė qė konsumimi i peshkut tė jetė i rregullt ēdo javė.
comments powered by Disqus