Ēfarė simbolizon "E premtja e 13"?
E premtja e 13 ėshtė njė ditė qė pėr shumė persona cilėsohet si njė ditė e pafat. Nėse jemi mėsuar qė ēdo vit tė kemi njė tė premte tė zezė kėtė vit me ditėn e sotme kanė qenė tri tė tilla.
Njėra, nė shkurt, tjetra nė mars, e sot ėshtė, e premte 13 nėntor, ėshtė e premtja e fundit me kėtė datė fundit.

Lidhur me frikėn ndaj kėsaj dite tregon edhe emėrtimi saj si fobi: Paraskevidekatriaphobia. Emėrtimi fobi vjen nga gjuha greke dhe ai do tė thotė "shqetėsim vogėl". Rrezikun real apo besėtytninė e rėndomtė nga kjo ditė e “tmerrshme” dhe “misterioze” shumėkush ka dėshirė ta kapėrcejė, nėse mundet.

Legjendat, mitet, numerologjia, tė gjitha kėto duan ta bindin njeriun se mu nė ditėn e sotme, tė premtes 13, ndodhin situata tė ēuditshme me parashenja negative. Rrėfimet, tė nxehura me shekuj, datojnė qė nga vitit 1307 kur qenė vrarė kalorėsit templarė.

Historia e re shėnon se nė kėtė ditė, nė vitin 1927 ka ndodhur pėrplasja mė e madhe nė bursė me ē'rast shumė brokerė tė dėshpėruar kėrcyen nga dritarja nė ndėrtesėn "Wallstreet-it" .
Edhe koha moderne merret me kėtė datė dhe sipas disa shifrave, 10 milionė njerėz vuajnė nga fobia "Premte, 13". E sot, ē'e e premte 13?

Njė mot shumė i bukur, me njė diell pranveror dhe njė ndeshje futbolliste ndėrmjet Kosovės e Shqipėrisė.
comments powered by Disqus