Artemisia: Kjo bimė vret 98 deri 100% tė tumorit
Artemisia annuaArtemisia: Kjo bimė vret 98 deri 100% tė tumorit nė vetėm 16 deri 24 orė! Por, askush nuk flet pėr kėtė! Nuk ėshtė bėrė gjė tjetėr veēse tė fshihet me forcė ky zbulim.

Nė fakt, ekziston pikėrisht kjo bimė ku pėrbėrėsit e tij, tė kombinuar me hekur, janė nė gjendje tė shkatėrrojnė tumorin nė vetėm 16 orė.

Emri i saj ėshtė "Artemisia Annua" dhe ju e shihni nė foto. Kjo bimė ėshtė bojkotuar sepse nuk kushton asgjė dhe mbahet larg komercializmit pikėrisht pėr kėtė shkak, ndonėse nga kjo bimė, zgjidhja pėr problemin e kancerit ėshtė shumė e shpejtė.

Kjo bimė, Artemisia annua, ėshtė njė nga ato kura qė mund tė vrasė deri nė 98% tė qelizave tė kancerit nė vetėm 16 orė, thuhet qartė nė hulumtimin e publikuar nė “Life Science”.

Shkencėtarėt e pėrfshirė nė studim, pranojnė se substancat qė rrjedhin nga "Artemisia annua” janė pėrdorur nė mjekėsinė kineze dhe mund tė vrasin 98% tė qelizave tė kancerit tė mushkėrive nė mė pak se 16 orė.

Nė fakt, bima nė fjalė, mė vete shkatėrron 28% tė qelizave kancerogjene, por e kombinuar me hekurin, ēon nė shkatėrrimin total tė tumorit: pra duke pėrdorur formulėn Artemisia Annua + hekur = shėrim.

Nė tė kaluarėn, Artemisia Annua ėshtė pėrdorur si njė ilaē i fuqishėm kundėr malaries, por ėshtė treguar tashmė se ky trajtim ėshtė gjithashtu efektiv edhe nė luftėn kundėr qelizave kancerogjene.

Kjo pėr shkak se kur nė qelizat e infektuara, shtohet hekuri goditen qelizat "e kėqija", dhe lihen ato "tė mirat" tė paprekura.

Shkencėtarėt qė ndjekin hulumtimin e kryer nė Universitetin e Kalifornisė (SHBA), kanė deklaruar: "Nė pėrgjithėsi, rezultatet tona tregojnė se Artemisia Annua ndalon faktorin e transkricionit 'E2F1' dhe ndėrhyn nė shkatėrrimin e qelizave tė tumorit nė mushkėri, qė do tė thotė se kontrollon rritjen dhe riprodhimin e qelizave tė kancerit.

Pėr Dr. Len Saputo, bari nė fjalė ėshtė njė kurė bombė kundėr kancerit: Artemisia Annua, nė fakt, mund tė shkatėrrojė 75 pėr qind kancerin e gjirit, nė vetėm 8 orė dhe kur bashkohet me hekurin, deri nė 100% pas vetėm 24 orėsh.
comments powered by Disqus