Li-Fi 100 herė mė e shpejtė se Wi-Fi
Li-Fi, njė alternativė shumė mė e shpejtė sesa Wi-Fi, ėshtė testuar se mund tė dėrgojė tė dhėna deri nė 1 gigabajt pėr sekondė.
Nė kėtė shpejtėsi, 100 herė mė tė shpejtė sesa teknologjitė e Wi-Fi, njė film “high-definition” mund tė shkarkohet pėr pak sekonda.

Nė njė test tė kryer nga estonezi Velmenni, teknologjia ishte instaluar nėpėr zyre dhe nė ambiente industriale nė Tallinn.

Li-Fi pėrdor dritėn pėr tė shkėmbyer informacione pėrmes ajrit. Duke shkruar pėr pėrdorimin e kėsaj teknologjie, Sophie Curtis nga The Telegraph, ka shkruar: “Drita tashmė ėshtė pėrdorur pėr transmetimin e tė dhėnave pėrmes teknologjisė sė rrjetit me fibra optike”.

“Sidoqoftė, transmetimi i informacioneve pėrmes dritės nė ajėr ėshtė mė i vėshtirė, sepse nuk ka ndonjė ‘tunel drite’ pėr tė pėrēuar sinjalet aty ku duhet”, ka shtuar ajo.
comments powered by Disqus