A duhet ta ndėrprisni pirjen e lėngjeve tė frutave
Pavarėsisht se nga cila frutė janė lėngjet, gjithmonė ėshtė mė e shėndetshme tė konsumoni fruta tė papėrpunuara sesa lėngjet e frutave.
Lėngjet e frutave nuk e meritojnė njė reputacion aq tė mirė kur ėshtė fjala pėr ushqim tė ekuilibruar apo pėrmirėsim tė shėndetit tė organizmit.

Shumica e lėngjeve tė frutave pėrmbajnė vetėm kalori dhe sheqerna, ndėrsa pėrmes konsumit tė frutave tė papėrpunuara, ju merrni njė mori tė mineraleve dhe vitaminave qė janė tė mira pėr trupin tuaj.

Njė studim i kohėve tė fundit nga shkencėtarėt australianė tregoi se vetėm njė gotė me lėng frutash nė ditė ėshtė e mjaftueshme pėr ta rritur nivelin e presionit tė gjakut.

Shkencėtarėt e kryen hulumtimin i cili zgjati 12 muaj. Pjesėmarrėsit e plotėsuan njė pyetėsor qė pėrfshinte pyetje nė lidhje me shprehitė e jetės sė tyre. Kur i morėn nė konsideratė faktorėt e tjerė, siē janė mosha dhe pesha, ata dolėn me rezultate tė qarta.

Presioni sistolik i gjakut ishte pėr 3-4 njėsi mė i lartė tek personat qė pinin lėngje frutash ēdo ditė, nė krahasim me personat qė i pinin lėngjet rrallė ose fare.

Pėrmes konsumimit tė lėngjeve ju merrni sheqer tė tepėrt, i cili ėshtė i njohur pėr rritjen e nivelit tė presionit tė gjakut.

Pirja e lėngjeve tė frutave ėshtė bėrė e popullarizuar gjatė dekadave tė fundit, ndėrsa opinionet e ekspertėve nė lidhje me ndikimin e lėngjeve tė frutave ndryshojnė. Megjithatė, shumica e tyre pajtohen se ėshtė mė mirė tė konsumohen frutat e papėrpunuara.

Lėngjet e frutave mund t’i harroni plotėsisht, pėrveē nėse i shtrydhni vetė. Madje edhe atėherė duhet t’i pini nė mėnyrė tė moderuar, dhe kjo do tė thotė disa herė nė javė.
comments powered by Disqus