Tri sėmundjet qė mund t’ju vrasin pėr njė ditė
Kur vjen puna te shėndeti, tė gjithė jemi tė frikėsuar se ēfarė mund tė na kanoset.
Tė gjithė pacientėt ndihen tė tmerruar kur mjekėt tregojnė se diagnoza e tyre ka tė bėjė me njė sėmundje shkatėrrues, si kanceri, sėmundjet e zemrės dhe HIV.


Kėto janė sėmundje kronike, qė bėjnė progres me kalimin e kohės dhe ēdo herė pėrfundojnė me fatalitet. Megjithėse vrasėse, vdekja nga kėto sėmundje vjen pas njė periudhe kohore. Mirėpo ka disa sėmundje mė tė tmerrshme, tė cilat mund ta vrasin njė person brenda 24 orėsh.

Njihuni me sėmundjet qė mund tė vrasin brėnda 24 orėve.

Sėmundja Chagas

Kjo sėmundje ėshtė vdekjeprurėse dhe shkaktohet nga paraziti i quajtur, “Trypanosoma Cruzi”. Ky parazit gjendet nė Amerikėn Latine dhe transmetohet nga njeriu nė njeri, pra ėshtė ngjitėse.

Sėmundjet cerebrovaskulare

Kjo sėmundje shkaktohet nga ndėrprerja e furnizimit me gjak tė trurit, zakonisht pėr shkak se njė enė e gjakut shpėrthen nė trup apo ėshtė e bllokuar nga njė mpiksje.

Kolera

Kolera ėshtė njė infeksion akut i zorrėve, i shkaktuar nga marrja e ndonjė ushqimi apo bakteret Vibrio. Ėshtė jashtėzakonisht virulent dhe ėshtė i gatshėm tė vrasė brenda disa orėsh.
comments powered by Disqus