Njė e fshehtė e vogėl qė nuk e dini kur keni mbi 150 miq nė Facebook
Qė miqėsitė nė Facebook nuk janė gjithmonė tė vėrteta, kėtė e dimė mirė, por a e dini se ėshtė thuajse e pamundur tė keni mė shumė se 150 miq nė rrjetin social tė krijuar nga Zuckerberg?
Kjo ėshtė konfirmuar nga njė studim i publikuar nė “Social Networks”, i cili ka analizuar tė dhėnat e mbi 130 mijė profileve aktive nė Facebook, duke zbuluar se pėr interaktivitet online, pėrdoruesit shpesh pėrdorin njė lloj strukture sociale tė pėrbėrė nga disa shtresa ose qarqe, tė cilat korrespondojnė me nivele tė ndryshme tė miqėsisė.

Sipas kėtij kėrkimi vihet re se nivelet e miqėsisė janė tė pėrbėrė nga 5, 15, 50 apo 150 miq secili, tė klasifikuara nė bazė tė sasisė dhe shpeshtisė sė kontakteve qė personat kanė me ēdo mik. 5 janė miqtė qė mė tė ngushtė, pra ata mė tė mirėt, sasia e tė folurit me tė cilėt ėshtė nė nivele tė kėnaqshme. Pra, tė kesh mbi 150 miqėsi tė vėrteta duket si diēka e pavėrtetė dhe qė nuk mund tė realizohet kurrė.

Kjo strukturė ėshtė zbuluar nėpėrmjet njė serie tė tė dhėnave tė marra nga Facebook e Twitter, tė kombinuara me strukturat qė pėrbėjnė marrėdhėniet tradicionale shoqėrore, pra, me ato nė jetėn reale.
comments powered by Disqus