A gėnjeni se kinse lexoni ?
Njė hulumtim tregon qė pothuajse gjysma e njerėzve gėnjejnė se kanė lexuar disa libra tė cilat as nuk i kanė hapur.
Vendin e parė tė librave qė njerėzit zakonisht gėnjejnė se i kanė lexuar e ka libri "Lisa nė botėn e ēudirave", sipas hulumtimit tė BBC.

"1984" e Oruelit, trilogjia e Tolkinit "Lord of the rings", "Lufta dhe paqja" e Tolstoit dhe "Aventurat e Sherlok Holmsit" nga Dojl gjenden nė maje tė listės. Ndėr autorėt tjerė pėr tė cilėt njerėzit gėnjejnė janė Xhejn Ostin, Selinxher, Xh.K. Roling.

Hulumtimi ėshtė zbatuar me 2.000 britanikė dhe ėshtė zbuluar qė ēdo person i katėrt gėnjen pėr librat qė ka lexuar.

"Njerėzit janė tė gatshėm tė pajtohen qė kanė lexuar romane klasike, sepse ashtu duken inteligjent nė shoqėri.Por, 42% prej tyre i bazojnė njohuritė e tyre nga adaptimet televizive, filmave dhe pėrmbledhjet qė gjenden nė internet", shkruan nė raport.

60% e tė anketuarve kanė thėnė qė njė person i cili lexon libra ėshtė mė tėrheqės.

Vijon lista e librave pėr tė cilėt shpesh thuhet qė janė lexuar, edhe kur kjo nuk ėshtė e vėrtetė.

1. "Lisa nė botėn e ēudirave" - Luis Keroll
2. "1984" - Xhorxh Orvell
3. "Kryezoti i unazave" - Xh.R.R Tolkin
4. "Lufta dhe paqja" - Tolstoi
5. "Ana Karenina" - Tolstoi
6. "Aventurat e Sherlok Holmsit" - Artur Konan Dojl
7. "Tė vrasėsh zogun pėrqeshės" - Harper Li
8. "Dejvid Koperfild" - Ēarls Dikens
9. "Krim dhe ndėshkim" - Fjodor Dostojevski
10. "Krenari dhe paragjykim" - Xhejn Ostin
comments powered by Disqus