Mė 13 dhe 14 shkurt nė Anaderm bėhet shėrimi bashkėkohor i venave tė zgjeruara
Institucioni i parė i cili merret me qasjen e plotė ndaj venave tė sėmura ėshtė Qendra Diagnostike Terapeutike “Anaderm", Prishtinė.
Mė datat 13 dhe 14 shkurt, Anaderm ofron trajtimin/eliminimin e venave me laser nga doktorė tė huaj.

Ekspertėt e saj ofrojnė metodat mė bashkėkohore tė diagnostikimit dhe tė shėrimit, tė cilat fare nuk shkaktojnė dhembje, ndėrkaq janė maksimalisht tė efektshme.

Ju mundojnė kėmbėt e lodhura, tė ėnjtura, dhembjet, ngėrēet nė gjumė, tė kruarit, djegiet, keni vena tė imta tė degėzuara nė kėmbė, tė ashtuquajtura kapilare, vena varikoze? Nuk ju ndodh vetėm juve. 40% e femrave dhe 20% e meshkujve vuajnė nga venat e zgjeruara.
Venat e zgjeruara prishin pamjen estetike, mirėpo mund t’ju shkaktojnė edhe dhembje, ngėrēe nė gjumė, ndjenjėn e peshės nė kėmbė, por edhe komplikime serioze, siē janė krijimi i plagėve tė hapura nė kėmbė, trombozat, emboli tė rrezikshme tė mushkėrive...

Intervenimi bėhet kur masat preventive – barnat dhe format e tjera tė terapisė – nuk japin rezultate, ndėrkaq ekzistojnė simptoma qė mund tė pasojnė komplikime.
comments powered by Disqus