Kėtė vit rritet nė 46 milionė euro buxheti pėr grante dhe subvencione pėr fermerėt
Kėto ditė pritet tė shpallet ftesa pėr aplikim pėr grante dhe subvencione nė bujqėsi nga Ministria e Bujqėsisė, Pylltarisė dhe Zhvillimit Rural. Nė krahasim me vitin e kaluar sivjet ėshtė planifikuar njė buxhet mė i madh pėr 3 milionė euro. Kėtė e ka konfirmuar ministri i Bujqėsisė, Memli Krasniqi nė njė prononcim pėr Telegrafin.

Buxheti vitin e kaluar ishte 43 milionė euro ndėrkaq sivjet ėshtė planifikuar 46 milionė euro qė do tė shkojnė direkt tek fermerėt. Nė 2015 janė mbėshtetur rreth 380 agrobiznese deh kanė gjeneruar 2500 vende pune nė bujqėsi.

Krasniqi tha se pėrveē rritjes sė buxhetit janė lehtėsuar edhe shumė kritere nė shumė nėnsektorė tė bujqėsisė, me qėllim qė tė krijohen mė shumė mundėsi pėr tė gjithė fermerėt.

“Ėshtė e kuptueshme qė me ketė buxhet nuk mund tė plotėsojmė kėrkesat e secilit fermer, por rritja natyrisht se siguron njė vazhdimėsi tė mbėshtetjes dhe zgjerimin e saj nė disa nėnsektorė. Kjo mė pastaj pėrkthehet nė rritje tė prodhimit sepse ne do tė kemi shumė mė shumė sipėrfaqe me serra, pemishte, mė shumė prodhim tė qumėshtit dhe mishit”, ka thėnė ministri Krasniqi, pėr Telegrafin.

“Programi natyrisht se gjithmonė ka nevojė pėr plotėsime dhe nė bashkėpunim edhe me shoqatat e fermerėve ne kemi bėrė nė disa nėnsektorė lehtėsime pėr aplikim, dhe kemi reduktuar disa dokumentacione pėr t’u dhėnė mė shumė fermerėve mundėsi pėr tė hyrė nė vlerėsim”.

Ai deklaron se edhe kėtė vit do tė punohet qė tė rritet transparenca dhe efikasiteti nė implementimin e programit.

“Kriteret dhe ēdo procedurė tjerė ka qenė e hapur pėr publikun vitin e kaluar. Ne kemi bėrė ēdo gjė publike. Por padyshim se ka nevojė qė tė bėhet edhe mė shumė punė nė kėtė drejtim”, ka thėnė Krasniqi.
comments powered by Disqus