Lajm i mirė nga Facebook
Facebook ėshtė pėrballur me llogari tė rreme nė rrjetin social pėr njė kohė tė gjatė. Por, kompania shumė shpejtė pritet t’i japė fund kėsaj lufte.

Kompania ėshtė duke punuar nė njė vegėl tė re e cila do t’i pėrjashtojė tė gjithė pėrdoruesit e rremė nga rrjeti social.

Sipas Mashable, vegla e re e Facebook i njofton pėrdoruesit kur detekton njė llogari tė rreme qė dikush e ka hapur pėr t’i mashtruar ata.

Kur vegla e zbulon njė llogari tė tillė, ajo e paralajmėron pėrdoruesin. Pėr t’i identifikuar kėta pėrdorues, kjo vegėl kontrollon profilet e kėtyre pėrdoruesve tė rremė.

Rrjeti social e ka testuar kėtė veēori tashmė me 75% tė pėrdoruesve nė botė, dhe thuhet se shumė shpejtė kjo vegėl do tė jetė plotėsisht funksionale – ku mė nuk do tė ketė llogari tė rrejshme.
comments powered by Disqus