Kosova importon vetėm 3% naftė nga Serbia
Autoritetet e Kosovės kanė rikonfirmuar se masa e reciprocitetit ndaj Serbisė pėr transportin e naftės dhe gazit do tė vazhdojė, derisa kjo e fundit tė pranojė certifikatat (tė njohura si ADR), qė lėshohen nga autoritetet e Kosovės, pėr shoferėt dhe automjetet qė bartin materie tė rrezikshme.

Qeveria e Kosovės vendimin pėr masė reciprociteti ndaj Serbisė nė kėto produkte e kishte marrė mė 21 mars tė kėtij viti. Ky vendim erdhi, pasi qė autoritetet e Serbisė fillimisht, kishin refuzuar tė njohin certifikatat e shoferėve dhe automjeteve kosovare qė bartin materie tė rrezikshme.

Ndėrkohė, lidhur me kėtė ēėshtje tė hėnėn janė zhvilluar bisedime nė Vjenė ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė tė ndėrmjetėsuara nga Bashkimi Evropian, por qė kanė pėrfunduar pa rezultate.

Megjithatė, nga Dogana e Kosovės bėhet e ditur se bllokada qė Kosova i ka vėnė transportuesve tė naftės nga Serbia nuk ndikon shumė, dhe ėshtė lehtė e zėvendėsueshme

Zėdhėnėsi i Doganės sė Kosovės, Adriatik Stavileci, ka thėnė pėr Radion Evropa e Lirė se importi i kėtyre produkteve nga Serbia nuk ėshtė i lartė.

“Nėse merret viti 2015, gjithė importi i naftės nga Serbia ka qenė 9 milionė litra, kjo mund tė duket shumė, por kur kihet parasysh qė importi i naftės nė tėrėsi nė Kosovė e kalon 500 milionė litra vjetore, atėherė importi nga Serbia ėshtė 3 pėr qind, dhe nuk ėshtė e vėshtirė tė zėvendėsohet”, shton Stavileci.

Sipas tė dhėnave tė Ministrisė sė Tregtisė dhe Industrisė, nė vitin 2015 Kosova, nga Serbia kishte importuar derivate tė naftės dhe gazit nė vlerė prej rreth 27 milionė euro.

Derivate tė naftės dhe gazit, Kosova kishte importuar edhe nga Shqipėria nė vlerė prej 28 milionė euro dhe nga Maqedoni nė vlerė pėr 14 milionė euro, nė vitin 2015.

Derivate tė naftės Kosova importon edhe nga vendet e Bashkimit Evropian.

comments powered by Disqus