Pse duhet tė ecim zbathur?
Ecja zbadhur ėshtė njė mėnyrė e shėndetshme pėr organizmin tonė.
Sipas njė studimi ecja zbathur ndikon nė kujtesėn dhe vėmendjen e njeriut, gjithashtu rrit kujdesin dhe shton funksionimin e trurit.

“Gjėrat e vogla kanė ndikim tė madh, ne mund tė zbavitemi duke ecur dhe vrapuar zbathur e nė tė njėjtėn kohė t’i kryejmėtrurit tonė njė shėrbim tė madh”, ėshtė shprehur njėri nga anėtarėt e studimit.

Pėr studim janė marrė 72 vullnetar nga mosha 18 deri nė 44 vjeē qė u ndanė nė dy grupe dhe lėvizėn pėr 16 minuta, ndėrsa ekspertėt kanė testuar kujtesėn e tyre para dhe mbas ecjes.

Ata gjetėn rreth 16% rritje tė kujtesės tek personat qė kishin lėvizur zbathur dhe e njėjta gjė nuk kishte ndodhur tek ata qė kishin lėvizur me kėpucė. Kjo ndodhė pėr shkak se truri funksionon mė shumė nga frika se mund tė shkelni nė diēka tė fortė qė mund t’ju lėndojė, sipas studiuesve.

Kjo ėshtė njė gjė shumė pozitive thanė studiuesit pasi duke u zbavitur ne mund tė krijojmė njė aftėsi njohėse mė tė mirė, kujtesė mė afatgjatė dhe funksioni i trurit do tė rritet.
comments powered by Disqus