Pėr mėngjese tė kthjellėta pranverore
– shijet e reja tė drithėrave Nestlé pa gluten
Pėr konsumuesit nė Kosovė, e sidomos pėr ata tė cilėt janė tė ndjeshėm ndaj glutenit, u ėshtė mundėsuar qė tė mund t'i zgjedhin produktet e llojllojshme pa gluten - Corn Flakes me shije tė ēokollatės dhe Corn Flakes me mjaltė dhe kikirik

Prishtinė, mė 16 Qeshor 2016 – Kompania Nestlé e zgjeroi ofertėn e produkteve pa gluten me shijet e reja tė drithėrave pėr mėngjes – Nestlé Corn Flakes me shije tė ēokollatės dhe Nestlé Corn Flakes me mjaltė dhe kikirikė, qė t'u pėrgjigjet nevojave pėr njė numėr gjithnjė e mė tė madh tė njerėzve tė cilėt vuajnė nga celiaketė, alergjitė ndaj grurit ose ndonjė forme tė intolerancės ndaj glutenit.

Ushqimi i cili nuk e pėrfshin kėtė proteinė pėr disa ėshtė bėrė stil i jetės, kurse pėr tė tjerėt megjithatė domosdoshmėri. Si problem themelor, tė sėmurėt e theksojnė pamundėsinė qė t'i gjejnė lehtė kėto produkte, tė cilat njėkohėsisht do tė ishin tė shijshme edhe tė ushqyeshme dhe do ta pėrfshinin edhe ēmimin e arsyetueshėm. Nėse merret parasysh edhe fakti se edhe njė sasi e vogėl e glutenit mund tė rrezikojė shėndetin, ėshtė e domosdoshme tė sigurohen kushtet e veēanta pėr prodhimin e produkteve pa gluten.
Tė gjithė artikujt Nestlé pa gluten, duke pėrfshirė edhe drithėrat pa gluten, e kanė certifikatėn e Asociacionit Evropian tė Shoqatės sė tė Sėmurėve nga Celiakea, si shenjė qė dallohet sipas kokrrės sė grurit tė cilės i ėshtė vėnė vizė nė paketim. Gjithashtu, shijet Corn Flakes janė tė pasuruara edhe me vitamina.
Krahas pasurimit tė vazhdueshėm tė produkteve me materie tė ushqyeshme, zvogėlimi i sasisė sė kripėrave dhe sheqerėrave janė vetėm disa nga mėnyrat me tė cilat kjo kompani i kontribuon zgjidhjes sė problemeve kryesore nė ditėt e sotme kur ėshtė fjala pėr ushqim. Pėr t'u bindur pėr shijen dhe ushqyeshmėrinė e mirė tė drithėrave Nestlé pa gluten, ju propozojmė recetat krijuese pa gluten tė cilat do tė ndikonin qė tė kėnaqeni me shijen tuaj tė adhuruar.


Ėmbėlsirat me Corn Flakes dhe me kokos pa gluten
Pėrbėrėsit:
• 2 tė bardhė tė vezės
• 125g sheqer kokėrr
• 5ml (1 lugė e vogėl) vanile pa gluten
• 750g drithėra Nestlé Corn Flakes pa gluten (Corn Flakes me shije tė ēokollatės ose me mjaltė dhe kikirikė) 250g kokos
• 125g e ēokollatės pėr zierje, shkrihen

Nxejeni furrėn nė 150°C. Bėjini dy shtresa me ėmbėlsira pėr letėr pėr pjekje. Nė enė me dimensione mesatare, trazoni dy tė bardhė tė vezės derisa nuk krijohet shkuma. Shtojeni gradualisht sheqerin, 15ml (1 lugė e vogėl) dhe trazoni derisa pėrzierja tė ngurtėsohet. Shtojeni vanilen, drithėrat dhe kokosin. Pėrzierjen vendoseni nė letėr pėr pjekje nė formė tė ėmbėlsirave, nė largėsi 5cm njėrėn pranė tjetrės. Piqini 15 deri 18 minuta derisa ėmbėlsirat nuk skuqen pak. Kur tė ftohen, hidhni pėrmbi ēokollatėn e shkrirė dhe shėrbejeni.

Pemėt e pjekura me fondan krokant pa gluten
Pėrbėrėsit:
• 4 mango tė freskėt me madhėsi mesatare preni nė copė me madhėsi 2.5cm
• 500g luleshtrydhe
• 45g tė sheqerit bojėkafe
• 30 ml (2 lugė tė vogla) tė lėngut nga narėnxa
• 5g (1 lugė e vogėl) kanellė e bluar
• 500g drithėra Nestlé Corn Flakes
• 75g bajame tė grirė ose arra
• Sipas dėshirės, pemėt e theksuara zėvendėsoni me pemė tė tjera
Renditni copat e mangos dhe tė luleshtrydhes nė enė pėr pjekje, fundin e sė cilės mė parė e lyeni me vaj ose me gjalpė. Nė enė pėrzieni sheqerin bojėkafe, lėngun e portokallit dhe kanellėn. Hidheni pėrmbi pemė. Piqeni 20 minuta, nė 190°C. Hidheni pėrmbi pemė Nestlé CORN FLAKES pa gluten dhe arra. Piqeni edhe 10 minuta derisa peta nuk skuqet dhe derisa pemėt kur tė preken me piru tė jenė tė zbutura. Ju bėftė mirė
comments powered by Disqus