Stavileci: TIK, sektori qė na mundėson tė jemi pjesė e tregut global
Teknologjia e Informacionit ėshtė i vetmi sektor qė mund tė tejkalojė orbitėn e zhvillimeve tė sektorėve tradicionalė, andaj investimet nė kuadro tė fushės sė TI-sė do tė ndikojnė nė zhvillimin ekonomik, respektivisht nė krijimin e vendeve tė reja punės, ka deklaruar, Ministėr i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci.

Kėto komete kreu i MZHE-sė, i bėri me rastin e hapjes sė Shkollės sė Lartė Profesionale – Cacttus Education, ku tė pranishėm ishin edhe pėrfaqėsues tė institucioneve arsimore dhe sektorit tė TIK, ku u vlerėsua se kjo shkollė do tu ofrojė studentėve edukim dhe ekspertizė tė klasit botėror nė fushėn e Teknologjisė Informative dhe tė Komunikimit.

Ministri Stavileci tha se pėrveē potencialit ndėrmarrės qė ekziston, ideve, kreativitetit, imagjinatės dhe invencionit qė e ka rinia e vendit, segmenti i edukimit ėshtė ai i cili nė kėtė fushė pėrbėn njė avantazh konkurrues krahasuar me sektorėt e tjerė.

Ai ka siguruar mbėshtetjen e tij pėr TI-nė, duke pohuar se kjo fushė tashmė ėshtė pjesė e agjendės qeveritare, e cila po trajtohet si njė ndėr sektorėt me prioritet.

Stavileci tha se hapja e shkollės profesionale ėshtė njė hap i njė rėndėsie tė madhe pasi drejtimet e fushės sė IT-sė janė pjesė e tregut ekonomik global, trend ky tė cilit tashmė i janė bashkangjitur shumė tė rinj tė vendit tonė.

Ndėrsa, Ministri i Arsimit Shkencės dhe Teknologjisė, Arsim Bajrami, ėshtė shprehur se modeli i kėsaj shkolle mundėson fillimisht njė edukim tė avancuar dhe praktik duke ndėrtuar kompetencat dhe shkathtėsitė pėr nxėnėsit dhe njė edukim nė tėrėsi qė lidhet me zhvillimin ekonomik dhe siguron punėsim.

Nga ana tjetėr Ministri i Punės dhe Mirėqenies Sociale Arban Abrashi ka shtuar se profilet e IT-sė janė profile qė i pėrgjigjen tregut tė punės. Sipas tij tė rinjt qė po aftėsohen nė fushėn e IT-sė nuk kanė vėshtirėsi nė punėsim.

Driton Hapēiu kryetar i Bordit tė "Cactttus Education", ka thėnė se kjo shkollė dyvjeēare do tė pėrqendrohet tek aspektet praktike, duke i plotėsuar edhe nė teori kėtė fushė. Ai tha se nė lėndėt qė ka shkolla profesionale parasheh zbatimin e projekteve reale nė mėnyre qė studenti tė jetė i gatshėm pėr punė qė nė pėrfundim tė programit.

Ndryshe, nė kuadėr tė Cacttus Education do tė ofrohen programe tė certifikuara tė partnerėve mė tė njohur ndėrkombėtarė: Cisco Networking Academy, Microsoft Partner for Learning Solutions e tė tjera.
comments powered by Disqus