Ndėrron jetė poeti francez Yves Bonnefoy
Yves Bonnefoy, njė nga poet mė tė shquar modern francez, ka ndėrruar jetė nė moshėn 93 vjeēare, bėjnė tė ditura mediat franceze.

100 e mė shumė libra tė tij janė pėrkthyer nė 30 gjuhė tė ndryshme tė botės, shkruan BBC.

Ai po ashtu njihej si pėrkthyes nė versionin francez tė veprave tė autorit William Shakespeare.

Stili i tij ishte surrealist nė njė shkallė, por ai kėrkonte qė tė shmangte paqartėsitė, tė cilat i izolonin lexuesit e tij nga ēdo botė tjetėr.

I lindur nė vitin 1923 nė Tours, ai po ashtu njihej edhe si kritik i artit, i cili kishte shkruar me mjeshtėri, si pėr Pablo Picasso, Alberto Giacometti dhe Piet Mondrain.
comments powered by Disqus