Apple ”shkatėrron” Samsungun, fiton gjyqin 120 milion dollarėsh

Gjyqi i dytė ndėrmjet “Apple” dhe “Samsung” prapė shkoi nė favor tė “Apple” pėr 120 milionė dollarė.
“Samsung” ka apeluar nė shkurt pėr vendimin e parė kundėr tyre, duke thėnė se gjyqtari e ka kuptuar gabimisht procesin.

Juria prej tre gjyqtarėsh pastaj anuloi fitoren e “Apple”, duke thėnė se njė patentė nuk ėshtė shkelur nga “Samsung”, ndėrsa dy tė tjerat ishin tė pavlefshme.

“Apple” pastaj ka mbledhur gjyqin pėr t’u rimarrė me kėtė rast, dhe tė tre gjyqtarėt tė cilėt anuan nga “Samsung”, nuk ia dolėn qė tė fitonin asnjė aleat tė vetėm.

Njė dokument i lėshuar sot ka treguar se “Apple” ka fituar bindshėm gjyqin, nė njė vendim tė jurisė, 8 me 3 nė favor tė vetin.

“Apple” ka paditur “Samsung”-un pėr vjedhje tė mėnyrės se si kthehen numrat nė telefona e struktura tė tjera softuerike tė cilat bėhen linqe.

Po ashtu edhe pėr mėnyrėn e hapjes “slide-to-unlock” tė pajisjeve tė saj dhe karakteristikėn e autokorrektuesit.
comments powered by Disqus