Z-Mobile fiton arbitrazhin vala-s i mer 30 mln euro dhe 100 mijė numra
Telekomi i Kosovės gjatė orėve tė mbrėmjes konfirmoi vendimin e Tribunalit Ndėrkombėtarė tė Arbitrazhit, vendim i cili thotė se Telekomi i Kosovės-Vala, duhet t`i paguajė rreth 30 milionė euro Devolli Group apo Z-Mobile , t`ia jap 100 mijė numra shtesė dhe t`ia ofrojė shėrbimet 3 dhe 4 g tė internetit pėr tė gjithė numrat. Ky vendim pritet tė falimentojė kompaninė publike Telekomin e Kosovės.

Ky eshte njoftimi qe ka ardhur ne oret e mbremjesTelekomi i Kosovės, (unė si Drejtor Menaxhues i Telekomit tė Kosovės, Bordi i Drejtorėve, Menaxhmenti dhe tė gjitha punėtorėt e Telekomit tė Kosovės, me shqetėsim tė thellė morėm lajmin,- vendimin e Tribunalit Ndėrkombėtar tė Arbitrazhit, me seli nė Londėr dhe mbajtur nė Vjenė tė Austrisė.Vendimi i Tribunalit Ndėrkombėtar tė Arbitrazhit, ka marrė vendim negativ pėr Telekomin e Kosovės, nė tė cilin vendim thuhet se Telekomi i Kosovės ėshtė i obliguar tė paguajė 26.1 milionė euro gjobė, duke pėrjashtuar interesin e kalkuluar si dhe dhėnien e bllokut tė numeracionit prej 100 mijė numrave shtesė, sipas kėrkesės sė Z-mobile dhe vendimit tė ARKEP. Gjithashtu vendimi i Tribunalit thekson se Z-Mobile duhet t’i jepen edhe shėrbimet e 3G dhe 4G.Ky vendim befasues dhe shqetėsues pėr gjithė atė qė quhet Telekom i Kosovės, ėshtė njė prej vendimeve mė tė rrezikshme qė ėshtė marrė nga ndonjė gjykatė nė dėm tė Telekomit tė Kosovės dhe rrezikon seriozisht tė ardhmen e korporatės,- deri nė falimentim.Publiku dhe klientėt e Telekomit tė Kosovės- Vala, duhet tė jenė nė dijeni se ky vendim i Tribunalit Ndėrkombėtar tė Arbitrazhit, erdhi pasi kompania Z-mobile, ka ushtruar padi pranė kėtij institucioni, me pretendimet se ėshtė shkelur kontrata dhe nuk i janė ofruar shėrbimet e kėrkuara sipas kėsaj kontrate.Janė 4 pika, apo ēėshtje, mbi tė cilat u ushtrua padi dhe ne konsiderojmė se publiku dhe klientėt e Telekomit tė Kosovės duhet t’i dijnė.Fillimisht tė sqarojmė se kontrata mes Telekomit tė Kosovės dhe Daradanet apo Z-Mobile, ėshtė nėnshkruar nė janar tė vitit 2009, nė mes tė pėrfaqėsueve tė kompanisė dhe drejtorit tė atėhershėm tė PTK-sė, Shyqyri Haxha.Kjo kontratė, e cila themeloi operatorin virtual Z-Mobile, parashihte qė kėtij operatorit ti jepeshin 200 mijė numra ndėrsa raporti i tė hyrave mes dy kompanive do tė ndahej 73 pėrqind pėr Z-mobile dhe 27 pėr qind pėr Telekomin e Kosovės.Z-Mobile arriti brenda njė kohe t’i shesė 200 mijė numra dhe bėri kėrkesė pėr njė bllok prej 100 mijė numra tė rinj. Kjo kėrkesė u refuzua nga drejtori i atėhershėm, Ejup Qerimi dhe Bordi i Drejtorėve. Kjo arsye dhe disa tė tjera tė cilat po i pėrmbledhim nė formė tė shkurtėr, ishin pikat ku u mbėshtet padia e Z-Mobile.1. Vonesat nė liferimin e e SIM kartelave nga ana e PTKsė pėr Zmobile,2. Mos alokimi i bllokut numerik shtesė prej 100 mijė numrave qė fillon me 045 7XX XXX,3. Mos dhėnia e shėrbimeve 3G dhe 4G, si dhe4. Degradimi i shėrbimeve.Problemet me pikėn e parė tė mėsipėrme qė ka tė bėjė me vonesat nė liferimin e SIM kartelave nga ana e PTKsė drejt Zmobile, datojnė qė nė vitin 2010 dhe vien si rezultat i dyshimeve te aktiviteteve jo ligjore, apo siē quhej “SIM to SIM”. Ky aktivitet, i humbiste miliona euro PTK-sė sė atėhershme.Tutje, nė vitin 2012, Zmobile i drejtohet PTKsė me kėrkesėn pėr lėshimin e numrave shtesė, me arsyetimin se 90% e 200mijė numrave tė ėparė vetėm se janė utilizuar dhe se kanė nevojė pėr tė tjerė. Kjo kėrkesė ėshtė refuzuar nga Drejtori i atėhershėm I PTK-sė, Ejup Qerimi. ARKEP, pati marrė njė vendim ku kėrkonte nga PTK qė blloku numerik 045 7XX XXX ti rezervohet Zmobile, vendim i cili ishte atakuar nga PTK nė gjykatėn vendore, si vendim i padrejtė.Gjithashtu, Nė vitin 2014 Zmobile i drejtohet PTK-sė me kėrkesėn pėr dhėnien e shėrbimeve tė 3G dhe 4G. Pėrkundėr disa takimeve tė mbajtura nė mes palėsh, nuk arrihet nė ndonjė marėveshje tė pranuar pėr palėt dhe ish Drejtori Ejup Qerimi sė bashku me Bordin e Drejtorėve, refuzon dhėnien e kėtyre shėrbimeve.Nė maj 2015, Telekomi i Kosovės njoftohet nga Tribunali Ndėrkombėtar i Arbitrazhit mbi padinė e dorėzuar nga Dardafon.net nė kėtė arbitrazh me datėn 14.04.2015, sipas pretendimeve tė tyre nė pikat e cekura mė lartė.Ne si Telekom i Kosovės, edhe pse kemi marrė vendimin e Tribunalit Ndėrkombėtar tė Arbitrazhit, pas njoftimit tė Aksionarit, jemi duke u konsultuar me cdo instancė juridike dhe institucionale, pėr tė parė mundėsinė e ankimimit dhe refuzimit tė kėtij vendimi.Poashtu, i bėjmė thirrje Qeverisė sė Kosovės, qė tė japė tė gjithė asistencėn e mundshme nė kėtė drejtim, pasi ky vendim rrezikon Telekomin e Kosovės, nė tė cilin punojnė mbi 2.300 punėtorė nė mėnyrė direkte, ndėrsa 20 mijė familje jetojnė nga tė hyrat qė krijojnė prej aktiviteteve tė kompanisė.
comments powered by Disqus