Mjeku shqiptar nga Gjermania kėrkon urgjentisht dy mjeke shqiptare

Njė lajm i mirė vjen nga Gjermania, pasi Dr. Naim Shabani u emėrua shef i Klinikės gjinekologjike nė Goldberg tė Gjermanisė, nė tė cilėn femrat mund tė gjejnė edhe mė tej ndihmėn e nevojshme gjinekologjike. Ėshtė njėra ndėr dhuratat mė tė mira tė fundvitit, kanė deklaruar njėzėri nga kėshilli mjeksor i klinikės.

Naim Shabani (57), ėshtė i martuar me njė mjeke dhe baba i dy fėmijėve tė rritur, ndėrsa nė klinkė ka ardhur para tre muajsh. Ai iu ka shprehė falėnderim pėr besimin e dhėnė dhe pėr periudhėn pėrderisa ai tė jetė shef i repartit. Naimi i ka kryer studimet e larta nė Prishtinė dhe Zagreb, nė drejtimi specialist i patologjisė. Gjatė konfliktit qė shpėrtheu nė Ballkan, nė vitin 1992, ai u arratis nė Gjermani, shkruan „Mittelbayerische Zeitung“, njofton „Shtegu.com“. Kėtu, ai i vazhdoi studimet shtesė duke u specializuar pėr gjinekologji dhe ndihmė gjatė
Nė njė postim tė vetin nė Facebook, mjeku tashmė i njohur kosovar nė Gjermani, ka postuar njė shkrim me te cilin kėrkon dy punėtore. Ja edhe postimi i tij nė

„Tė nderuar miq,
pėr tė plotėsuar ekipin tonė tė mjekėve nė Klinikėn Gjinekologjike nė Kelheim nė Gjermani qė nga 01.01.2017 mund tė punėsoj 2 mjeke:
1. Funktion Oberarzt – Facharzt-Gjinekolog me specializim tė pėrfunduar
2. asistenzarzt- specializant
Pėr poziten 1 Oberarzt- Facharzt kandidatja-i duhet tė ketė Aprobationin, tė ketė diplomėn e specializimit nga gjinekologjia nė Gjermani dhe tė njohė mirė gjuhėn gjermane.
Pėr pozitėn 2. Asistenzarzt- specializant pėr gjinekologji kandidatja-i duhet tė ketė eventualisht aprobationin dhe tė ketė pėrvoje pune sė paku 1 vit nė Gjermani. Natyrisht duhet tė njohė edhe gjuhėn gjermane.
Nėse ju njihni ndonjė mjek apo ju, kolegė tė nderuar nga Kosova dhe Gjermania jeni tė interesuar ti bashkangjiteni ekipit tonė ju lutemi dėrgoni CV e juaj nė email adresėn time [email protected]
Jam shume i interesuar qė kėto dy pozita ti plotėsoj me mjeke shqiptare.
Me respekt
N.Sh.“
comments powered by Disqus