Marrėveshje milionėshe Kosovė-Francė pėr ujėrat e zeza
Kosova dhe Franca kanė nėnshkruar njė marrėveshje 66 milionė euroshe pėr fabrikėn pėr pėrpunim tė ujėrave tė zeza pėr Prishtinė, Obiliq dhe Fushė Kosovė.

Lajmin e ka bėrė tė ditur ministri i Financave, Avdullah Hoti, nėpėrmjet faqes sė tij zyrtare nė Facebook.Hoti ka thėnė se fabrika do tė ketė kapacitet tė trajtimit tė ujėrave pėr njė territor tė populluar me rreth 500,000 banorė.“Normė simbolike tė interesit 0.036%, grejs periudhė 5 vite dhe 25 vite kthim efektiv tė kredisė. Bazuar nė Studimin e Fizibilitetit pėr kėtė projekt, i cili ėshtė kompletuar nė fund tė vitit 2012 nga Komisioni Evropian, rezulton se pėrfitimet do tė jenė tė shumta qoftė pėr ambientin, mirėqenien e qytetarėve dhe ekonominė e vendit nė pėrgjithėsi”, ka shkruar Hoti.“Studimi i Fizibilitetit ka rezultuar nė njė raport Benefit/Kosto 2.5. Kjo nėnkupton se pėr ēdo euro tė investuar nė kėtė projekt kthimi pėrgjatė jetės sė projektit do tė jetė mė shumė se dyfishi i investimit”, ka njoftuar ministri.
comments powered by Disqus