‘Trepēa’ nė pritje tė formimit tė Bordit Mbikėqyrės
Nė “Trepēė” janė nė pritje tė formimit tė Bordit Mbikėqyrės, i cili do ta zgjedhė Bordin Menaxhues, qė pastaj do tė fillojė procesin e transformimit dhe ristrukturimit me qėllim tė krijimit tė politikave pėr zhvillimin e kombinatit, shkruan sot, gazeta Zeri.
Miniera e “Trepēės”, nė Stan Tėrg, nė vitin 2016 ka arritur rezultatet mė tė mira nė krahasim me vitet e tjera tė pasluftės. Me miratimin e Ligjit pėr “Trepēėn”, si dhe zbatimin e tij, “Trepēa” do ta dyfishonte, apo edhe do ta trefishonte prodhimin, por aktualisht gjendja nė “Trepēė” nuk ka ndryshuar pėr asgjė. Drejtori i “Trepēės”, Ahmet Tmava, i tha “Zėrit” se viti ka nisur mbarė nė “Trepēė”, por ka sqaruar se tani janė duke pritur qė tė formohet Bordi, i cili edhe do ta zbatojė ligjin.

“Ne jemi nė pritje tė formimit tė Bordit. Bordi ėshtė ai qė do ta implementojė ligjin, besoj se sė shpejti do tė formohet Bordi”, ka thėnė Tmava pėr “Zėrin”, tė hėnėn, duke pėrsėritur se viti 2016 ishte viti mė i suksesshėm i pasluftės. “18.530 tonė xehe tė plumbit dhe tė zinkut i kemi nxjerrė vitin qė shkoi, ėshtė viti mė i suksesshėm sa i pėrket prodhimit deri mė tani.

Minatorėt ēdo herė kanė qenė nė ballė tė pėrgjegjėsive kombėtare, ēdo herė kanė qenė tregues tė rrugės drejt perspektivės. Edhe vitin qė shkoi puna dhe angazhimi i tyre na kanė bėrė tė jemi krenarė. Bazuar nė gatishmėrinė e institucioneve qendrore me tė cilėt u definua statusi i Ndėrmarrjes ‘Trepēa’ dhe u miratua Ligji pėr ‘Trepēėn’ nė Kuvendin e Kosovės, ne e patėm shpallur 2016-ėn vit tė suksesit dhe tė prodhimit dhe kemi treguar se ‘Trepēa’, si njė ndėrmarrje publike me njė ligj tė veēantė, do tė ndikojė fuqishėm dhe pozitivisht nė zhvillimin ekonomik tė vendit”, tha Tmava. Sipas tij, nuk ėshtė mė aspiratė, por realitet, se Ligji pėr “Trepēėn” e bėn atė si tė tėrė, tė pandarė, e cila do tė funksionojė edhe si e tillė.
comments powered by Disqus