Nga mbėshtetja me grante e MBPZHR’sė kėtė vit do tė hapen 2600 vende pune
Edhe kėtė vit, nga Programi pėr Bujqėsi dhe Zhvillim Rural i Ministrisė sė Bujqėsisė, Pylltarisė dhe Zhvillimit Rural do tė hapen 2600 vende tė rregullta pune nė sektorin e bujqėsisė si dhe nė atė tė shėrbimeve, shitjes dhe transportit.

Me grantet qė do tė ndahen nga buxheti 23 milionė euro, planifikohet qė agrobizneset tė hapin vende tė reja pune.Nė bazė tė indikatorėve qė pėrgatitėn nė momentin e finalizimit tė programit, e qė janė indikatorė sipas modeleve qė pėrgatitė Banka Botėrore, 1600 vende tė rregullta pune do tė hapen direkt nė bujqėsi, ndėrkaq 1000 tė tjerė nė afarizėm qė lidhet me bujqėsinė siē ėshtė transporti i mallrave, si dhe shitja.Edhe nė herėt e kaluara, siē njoftojnė nga ministria qė udhėhiqet nga Memli Krasniqi, numrin i vendeve tė punės qė janė hapur nė bujqėsi nė vit, vetėm nga programet e ministrisė ka qenė i njėjtė. Vitin e kaluar po ashtu u hapen 2600 vende pune, ndėrkaq nė vitin 2015 u hapėn 2500.
comments powered by Disqus