2016: Samsung nė vendin e parė me shitje, Apple e dyta
Pėrkundėr njė fundi tė vėshtirė nė 2016, Samsung ka mbetur shitėsi kryesor i telefonave ‘smart’ duke shitur 308.5 milionė njėsi nė vitin e kaluar, bėn tė ditur Strategy Analytics. Apple ėshtė nė vend tė dytė me vetėm 215.5 milionė iPhone tė shitur.

Megjithatė, ēmimet e larta tė shitjes i kanė mundėsuar Apple shumicėn e profitit, rreth 80 pėr qind tė profitit botėror dhe 44.9 miliardė dollarė nga totali prej 53.7 miliardė dollarė, shkuan nė xhepat e kompanisė amerikane.Nė krahasim, Samsung Mobile solli 14.6 pėr qind ose 8.3 miliardė dollarė – njė numėr i ndikuar pa dyshimin nga Galaxy Note 7.Huawei ėshtė nė vend tė tretė sa i pėrket pjesėmarrjes nė treg. Seria Honor ėshtė shitur nė 72.2 njėsi ndėrsa linja Ascend u shit pėr 65.7 milionė njėsi.
comments powered by Disqus