‘Apple’ nxjerr nė treg produktin special: ‘Iphone 7’ flakė tė kuq
Apple ka nxjerrė nė treg njė linjė tė kuqe ‘Iphone”, njė prodhim special i "Iphone 7" dhe "Iphone 7 plus", ku njė pjesė e fitimeve do t'i shkojnė Fondit Global qė mbėshtet programet e kėrkimit kundėr virusit HIV dhe Sidės.
Ngjyra e re e fortė u shtua nė faqen e Apple sot pasdite. Funksioni i kėtij telefoni nuk ėshtė ndryshe nga telefonat ekzistues “Iphone 7” dhe “Iphone 7 plus”, por ngjyra ėshtė simboli i njė lufte tė fuqishme: Mė shumė se 36 milionė njerėz nė botė janė duke jetuar me virusin HIV dhe Sidėn; mė shumė se dy tė tretat e tyre jetojnė nė Afrikėn subsahariane, ku (RED) dhe Fondi Globali janė duke punuar pėr ērrėnjosjen e kėsaj sėmundjeje.

RED u themelua nė vitin 2006 dhe ka gjeneruar mė shumė se 465 milionė USD pėr Fondin Global e qė atėherė dhe Apple ka bashkėpunuar me tė.
comments powered by Disqus