KEDS shkeli kontratėn e privatizimit
Sipas marrėveshjes qė ka me Qeverinė e Kosovės, kompania “Ēalik-Limak”, qė e ka privatizuar Distribucionin e Korporatės Energjetikės tė Kosovės, ėshtė dashur qė tė investoj 107.2 milionė euro, brenda periudhės 2013-2017.
Por pas pesė vitesh, KEDS del se nuk i ka kryer investimet nė tėrėsi dhe sipas marrėveshjes. Si pasojė disa projekte qė kanė tė bėjnė me investime nė rrjet, kanė mbetur nė gjysmė ose ka prej atyre qė nuk kanė nisur fare.

Pėrveē problemeve nė investime, KEDS duket se ka shkelur kontratėn edhe sa i pėrket punėtorėve, tė cilėve u ishte garantuar vendi i punės pėr tri vite.

Kėshtu konstatohet nė dy raporte tė ndara pėr monitorim tė KEDS-it qė tashme i kanė shkuar Kuvendit, e tė cilėt i ka siguruar Gazeta Fjala.

Njėri i Komitetit Qeveritar pėr Post-Privatizimi dhe njė tjetėr i Zyrės se Rregullatorit pėr Energji (ZRRE).

Kėto dy raport janė diskutuar nė mbledhjen e fundit tė Komisionit pėr Zhvillim Ekonomik duke ngjallur shumė kritika nga deputetėt. Ata kanė kėrkuar nga KEDS qė nė ditėt nė vazhdim tė sqaroj shumė nga ēėshtjet e ngritura nė kėto raporte.

Investimet nė rrjet nuk u kryen sipas planit

Sipas marrėveshjes me Qeverinė e Kosovės, KEDS pėr periudhėn 5 ėshtė dashur tė investoj secilin vit nga 20 milionė euro.

Ndėrkohė raporti i Komisionit qeveritar pėr monitorim ka gjetur se kėto investime nuk u kryen secilin vit ashtu siē ishte paraparė me marrėveshje.

“Nė vitin 2013 – 16.5 milionė euro; 2014 – 18 milionė euro; 2015 – 21 milionė euro; 2016 – 233 milionė euro”, thuhet nė raport.

Petrit Pepaj nga Zyra e Rregullatorit pėr Energji, sipas procesverbaleve tė Komisionit pėr Zhvillim Ekonomik, citohet tė ketė thėnė se KEDS nuk i ka pėrmbushur investimet sipas planit.

“Nė vitin 2013 kanė qenė tė lejuara 21 milionė kurse janė realizuar 16 milionė, nė vitin 2014 kanė qenė 21 milionė janė realizuar 17 milionė, nė vitin 2015 kanė qenė tė lejuara 21 milionė janė realizuar 20 milionė, ndėrsa nė vitin 2016 janė tė lejuara 21 milionė ndėrsa janė realizuar 23.6 milionė”, ka thėnė Pepaj.

Ai thotė se gjatė bisedave qė kanė pasur me zyrtarėt e KEDS-it kanė kėrkuar nga ta sqarime se ku qėndron problemi me investimet.

“Ata na kanė shpreh disa probleme qė i kanė me komunat gjatė dhėnies sė lejeve nė realizimin e investimeve pėr tė cilat ata kanė probleme dhe kanė pengesa dhe si rrjedhojė e kėtyre mos dhėnieve nėpėr komuna ku ata dėshirojnė tė investojnė dhe kjo ka qenė pengesė nė investime”, ka treguar Pepaj.

Megjithatė ai ka siguruar se ēdo investim qė nuk ėshtė realizuar do tė kthehet tek qytetari, pasi siē ka thėnė ai “nuk do tė lejojmė asnjė pėrfitim kompanisė sė distribucionit sa i pėrket mos realizmit tė investimeve kapitale”.

Pepaj ka treguar se nė raportin e ZRRE-sė ka gjetje tė cilat flasin pėr parregullsi sa i pėrket nivelit tė operimeve.

“Ndėrsa sa i pėrket nivelit tė operimeve gjatė raportit tė monitorimit ne kemi has disa parregullsi tė cilat janė tė pėrshkruara nė raport edhe pėr tė cilat e pėrgatitė njė njoftim pėr menaxhmentin e KEDS-it dhe i kemi cek tė gjitha ato mospėrputhje qė janė nė raport me obligimet qė dalin gjatė punės, ju kemi dhėnė afat 30 ditė kohė pėr me i pėrgatit pėrgjigjet edhe planet se si do ti realizojnė kėto pėrmirėsime ne jemi nė pritje tė pėrgjigjeve nga KEDS-i”, ka thėnė Pepaj.
comments powered by Disqus