Elvana dhe Flori ndahen pėrfundimisht
Nėse deri tani kemi pasur mundėsi tė shohim Elvana Gjatėn si kėngėtare dhe si njė artiste shumė e suksesshme, nė fakt nuk paskemi parė gjė akoma. Dhe a e dini pse? Sepse Elvana qenka po kaq e zonja edhe si business woman.
Ajo qė dimė prej kohėsh, ėshtė se Elvana, ndryshe nga shumica e kolegėve tė saj, ka qenė gjithnjė shumė e kujdesshme me paratė qė fitonte nga aktiviteti i saj. Si njė kėngėtare super e kėrkuar, nuk diskutohet qė edhe tė ardhurat e saj kanė qenė shumė tė mira.Por Elvana, nė ndryshim nga vajzat e reja kolege tė saj, tė cilat sapo kanė disa para nė portofol vrapojnė pėr tė blerė ēanta dhe fustane tė shtrenjta, ajo ka vrapuar vazhdimisht nė bankė pėr tė depozituar fitimet.Ndėrkohė, sė bashku me bashkėpunėtorin dhe mikun e saj mė tė afėrt, Flori Mumajesi, ngritėn njė biznes, i cili nė fakt ėshtė njė patentė ndėrkombėtare dhe quhet “Proper Pizza”. Siē kemi shkruar mė herėt, nė atė biznes, i cili qė nga viti 2014 kur ka filluar ka njohur mjaft rritje, Flori ishte aksioneri kryesor me 51%, Elvana me 35% dhe njė mik i tyre (vėllai i kėngėtares sė ndjerė, Emmy), 14%.Rreth njė vit mė parė, kur u mė- sua nga publiku ndarja e Elvanės me Florin, tė gjithė po prisnin qė ndarjes sė tyre artistike dhe shpirtėrore t’i bashkėngjitej edhe ndarja e biznesit. Por kjo gjė nuk po ndodhte.Nga ana tjetėr, lajmet vinin se Elvana tashmė synonte njė karrierė ndėrkombėtare dhe pėr t’u fokusuar aty duhej tė mos kishte impenjime biznesi. Dhe u mendua se pikėrisht pėr kėtė arsye ajo vendosi ta shesė biznesin e saj “Altar”, me fustane alta moda. Ky biznes ishte njė nga provat qė konfirmonte aftėsinė e Elvanės pėr tė bėrė, ngritur, zhvilluar dhe shitur shumė shtrenjtė njė aktivitet qė ajo i dha vlerė tė shtuar nė njė kohė rekord.

Tani po prisnim se ēfarė do tė ndodhte me “Proper Pizza”-n. Miq tė tyre na thoshin qė Elvana kėrkonte se aksionet e saj t’i shiste shtrenjtė, meqė aktiviteti ishte rritur shumė. Flori, i cili ishte aksioneri mė i madh dhe kishte tė drejtėn tė ishte ai blerėsi i parė i aksioneve, nuk e pranonte atė shifėr dhe kjo mosdakordėsi zgjati pėr disa muaj.Por, sipas dokumentit tė rifreskuar nė QKR, mė nė fund Elvana dhe Flori kanė rėnė dakord dhe ajo ia ka shitur 35% tė aksioneve atij, duke e fuqizuar Florin me 86% tė aksioneve tė “Proper Pizza”- s.Duke bėrė kėtė, tashmė Elvanėn dhe Florin nuk i lidh mė asgjė nė biznes, ndėrkohė qė pėrsa i pėrket muzikės, nuk dihet nėse nė njė tė ardhme Elvana mund tė bėjė ndonjė kėngė te studioja e Florit, siē bėjnė tė gjithė artistėt e tjerė, por pa impenjime dhe kontrata specifike menaxheriale.
comments powered by Disqus