Ndryshon forma e rimbursimit tė kuponėve fiskal
Administrata Tatimore e Kosovės (ATK) ka njoftuar qytetarėt se kalimi i kampanjės sė re pėr projektin e kuponėve fiskal, do tė bėhet sė shpejti dhe do tė jetė nė favor tė qytetarėve.Nė njė prononcim pėr Indeksonline, zėdhėnėsja e ATK-sė, Valentina Bytyqi-Sefa ka thėnė se deri mė tani qytetarėt duhet ta dinė se mėnyra e aplikimit edhe nė kėtė kampanjė do tė jetė e njėjta vetėm se do tė ndryshojė forma e rimburėsimit.Ajo mė tej ka theksuar se kėrkimi i kuponėve fiskal nga qytetarėt ėshtė obligim ligjor, njėjtė sikurse biznesi i cili tatim paguesi ėshtė i obliguar me ligj tė lėshojė kuponė fiskal.“Nė fakt ndryshimi i kampanjės, kalimi nė kampanjėn e re e cila do tė bėhet sė shpejti, ne konsiderojmė se ėshtė vetėm nė favor tė qytetarėve. Kjo nuk nėnkupton se kalimi nė njė platformė tė re pėr tė drejtėn e qytetarėve pėr tė kėrkuar kuponė fiskal ėshtė kampanjė e cila nuk do tė ketė fitime nga qytetarėt, ne konsiderojmė tė kundėrtėn”, ka deklaruar ajo.Momentin kur tė aprovohet udhėzimi administrativ, ATK do tė dalė me njė njoftim dhe do tė njoftoi qytetarėt se si do tė jetė kampanja.“Ne i sigurojmė qytetarėt se kampanja e cila do tė jetė sė shpejti pėr tė rimbursuar me mjete nga kuponėt fiskal do tė jetė edhe mė e mirė dhe mė lehtė se sa kampanja aktuale”, ka thėnė Bytyqi-Sefa.Sa i pėrket periudhės sė tre mujorit tė parė tė kėtij viti, ajo ka thėnė se ka qenė njėra prej periudhave mė tė ngarkuara gjatė kėtij projekti, por stafi pėrgjegjės i ATK-sė ėshtė duke punuar vazhdimisht qė verifikimi dhe rimburėsimi i plikove tė dorėzuara nga qytetarėt tė pėrfundojė sa mė shpejt.

Bytyqi-Sefa ka thėnė se qytetari duhet ta kuptojė se pse duhet qė tė kėrkojė njė kupon fiskal nė rast se bėn blerje me para kesh.Ne jemi duke punuar vetėm nė mėnyrė qė ta lehtėsojmė kėtė pjesė pėr tė krijuar fushata tė ndryshme nė mėnyrė qė qytetarėt tė kenė sa mė tė lehtė kėrkimin e kuponit fiskal dhe nė tė njėjtėn kohė edhe tė kuptojnė drejt se pse duhet tė kėrkojnė njė kupon fiskal kur ata bėjnė njė blerje me para kesh”, ka pėrfunduar ajo.
comments powered by Disqus