Veseli: Do tė ketė 1 miliard euro investime nė Kosovėn e Re
Kryetari i Partisė Demokratike tė Kosovės (PDK), Kadri Veseli, ka mbajtur tė martėn njė takim me qytetarėt e Obiliqit, ku premtoi se do tė ketė investime prej njė miliard euro nė Kosovėn e Re dhe implementimin e plotė tė ligjit pėr kėtė komunė.Ai ka thėnė se Kosova dhe Obiliqi kanė nevojė pėr misionin Fillimi i ri dhe zhvillimin ekonomik.“Do tė fuqizojmė rininė tonė. Fillimi i ri ėshtė fuqizim.Do tė fuqizojmė prodhimin, do tė pesėfishojmė eksportin. Do tė rriten pagat pėr 30 pėr qind pėr mėsuesit, policėt, zjarrfikėsit”, ka thėnė Veseli.Ai u zotua se nė qeverisjen e ardhshme Ligji pėr Obiliqin do tė implementohet 100 pėr qind.“Kjo komunė i jep dritė gjithė Kosovės dhe kėtij vendi do t’i shpaguhet me njė ambient tė pastėr. 1 miliard euro do tė ketė investime vetėm nė Kosovėn e Re. Mė 11 qershor gjithė populli ka nevojė tė mendojė kur tė dalin pėr tė votuar pėr shtetin e tyre. Tė mendojnė se ēka mundemi t’i ndihmojmė kėtij vendi, pėr t’i dhėnė njė tė ardhme mė tė mirė pėr tė rinjtė tanė”, ka thėnė kreu i PDK-sė.