Haradinaj: Anėtarsimi i Malit tė Zi nė NATO lajm i mirė pėr Kosovėn
Lideri i Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės, Ramush Haradinaj ka thėnė se anėtarėsimi i Malit tė Zi nė NATO ėshtė lajmė i mrekullueshėm pėr sigurinė rajonale dhe rrjedhimisht edhe pėr Kosovėn.
Kandidati pėr kryeministėr nga koalicioni PDK-AAK-Nisma, pėrmes njė shkrimi nė llogarinė e tij nė “Facebook” ka thėnė se Kosova dhe Mali i Zi janė shtete mike dhe do ta pėrfundojnė ēėshtjen e demarkacionit me dialog.Ky ėshtė shkrimi i plotė i Haradinajt:
I NGJAJSHĖM
HARADINAJ: DO TA KORRIGJOJMĖ DEMARKACIONIN (VIDEO)
Me ceremoninė e sotme nė selinė e NATO-s, Ballkani tashmė ka edhe njė shtet nė NATO.Ky ėshtė lajm i mrekullueshėm pėr sigurinė rajonale, rrjedhimisht edhe pėr Kosovėn. Anėtarėsimi i Malit tė Zi nė NATO ėshtė edhe njė hap drejt pėrmirėsimit tė ambientit tė sigurisė nė rajonin tonė, edhe njė hap drejt kontributit rajonal nė sigurinė globale.Hapi pėrfundimtar pėr sigurinė rajonale ėshtė anėtarėsimi i Kosovės nė NATO, duke uruar qė edhe Maqedonia do ta arrijė kėtė sė shpejti, ndėrsa Serbia tė fillojė sa mė shpejt politikat bashkėpunuese.Qeveria e Kosovės, pas 11 qershorit, do tė forcojė marrėdhėniet bilaterale dhe multilaterale me fqinjtė, bazuar nė parimet e fqinjėsisė sė mirė dhe tė barabartė. Me Malin e Zi jemi shtete mike dhe do tė pėrfundojmė edhe ēėshtjen e demarkacionit me dialog dhe qasje tė pėrbashkėt.Alternativa jonė strategjike ėshtė anėtarėsimi nė NATO, si kontribut pėr sigurinė nacionale, paqen nė rajon dhe pėrballimin e kėrcėnimeve dhe sfidave transnacionale, duke pėrfshirė kėtu edhe pėrballjen me influencėn nė rritje tė Rusisė nė Ballkan.