Partitė e mėdha fushatėn e pėrmbyllin nė Prishtinė
Kryeqyteti tė premten, ditėn e fundit tė fushatės zgjedhore, do tė presė shumė njerėz. Subjektet mė tė mėdha politike kanė vendosur qė pėrmbylljen e fushatės ta bėjnė nė Prishtinė.Koalicioni PDK-AAK-Nisma pėr Kosovėn do ta pėrmbyll fushatėn nė sallėn “1Tetori”, nė Prishtinė, nė orėn 15:00. \kėtė e kanė konfirmuar zyrtarė nga Shtabi Zgjedhor i AAK-sė.Ndėrsa Pallati i Rinisė nė Prishtinė, nė orėn 17:00 do tė jetė vendi ku koalicioni LDK-AKR-Alternativa, do tė pėrmbyllin fushatėn. Kjo u bė e ditur nga Blenard Maloku nga Shtabi Zgjedhor i LDK-sė.Lėvizja Vetėvendosje, qė garon vetėm, ka vendosur qė pėrmbylljen e fushatės ta bėjė nė sheshin “Skėnderbe”, nė Prishtinė, nė orėn 21:00.Fushata pėr zgjedhjet e jashtėzakonshme tė 11 qershorit ka filluar mė 31 maj dhe pėrfundon tė premten mė 9 qershor.