Daka: Ka shumė arsye pse kemi mbi 52 mijė vota tė pavlefshme
Kanė mbetur mė pak se njė pėr qind tė votave tė pa numėruara qė tė rrumbullakohet procesi dhe rezultati pėrfundimtar pėr zgjedhjet e parakohshme parlamentare nė Kosovė, tė mbajtura mė 11 qershor
Megjithatė, shpallja e rezultatit, pritet tė marrė edhe tri javė kohė, pėr shkak tė procedurave tė ankimimit.Nė bazė tė rezultatit preliminar tė Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve, koalicioni i Partisė Demokratike tė Kosovės, Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės dhe Partisė Nisma, ka fituar 34 pėr qind tė votave, pasuar Lėvizja Vetėvendosje me 27 pėr qind, kurse nė vendin e tretė ėshtė koalicioni Lidhja Demokratike e Kosovės, Aleanca Kosova e Re dhe Alternativa me 25.7 pėr qind tė votave.