Qehaja tregon nėse Kosova ėshtė e gatshme pėr anėtarėsim nė Interpol
IpkoNjohėsi i ēėshtjeve tė sigurisė Florian Qehaja, ka folur pėr mundėsinė e anėtarėsimit tė vendit nė Iterpol.“Nuk mė ka gėzu fakti qė ėshtė caktu pėr kėtė vit do tė thotė qė i ka ardh rendi Kosovės, pėr shumė faktorė, faktori i brendshėm ėshtė qė nuk jemi tė gatshėm do tė thotė tė kemi njė qeveri nė detyrė, tashmė pritet njė qeveri e re nėse mund tė themelohet , aspekti i dytė qė e pėrmendi Shqipja ėshtė puro politik ėshtė aspekti i Palestinės “ , ka deklaruar Qehaja nė emisionin ‘Click’ nė rtv21, duke shtuar se shtetet sponsore tė Kosovės ose janė kundėr Palestinės ose kanė rezerva ndaj kėtij shteti.Sipas tij SHBA me administratėn e Trump ka njė narracion nė rritje kundėr Palestinės .
“Detyrimisht ata nuk mund tė bėjnė ndonjė precedent qė tė marrin pjesė nė aty ku votohet paralelisht pėr Kosovėn dhe Palestinėn pavarėsisht se ata kanė mbėshtetje tė pa rezervė pėr Kosovėn”, ka thėnė Qehaja.Po ashtu ai ka pėrmendur ēėshtjen e votave.“Neve na duhen dy tė tretat e votave tė tė pranishmeve do tė thotė diku nė bazė tė vlerėsimeve tona janė mbi 170 apo 172 nėse nuk gaboj dhe kėtu pritet nė krahasim me UNESKO nė tė cilėn nuk kishim shumė pjesėmarrje dhe pėsuam fiasco qė tė jenė diku rreth 110 pro Kosovės nė mėnyrė qė ne tė kemi anėtarėsim tė suksesshėm,”, ka thėnė Qehaja.