Kompania Nestlé ka pajisur Universitetin e Prishtinės me kompjuter. Pėrfundon fushata “NESCAFÉ 3 nė 1 cent pėr student”
Kompania Nestlé ka pajisur Universitetin e Prishtinės me kompjuter.
Pėrfundon fushata “NESCAFÉ 3 nė 1 cent pėr student”

Prishtinė, 1 korrik 2017 –Kompania Nestlé ka dhuruar 13 kompjuter pėr nevojat e Fakultetit tė Edukimit, atij Filologjik dhe Fakutetit ekonomik tė Universitetit tė e Prishtinės, me qėllim tė modernizimit tė mėsimdhėnies nė kėtė institucion arsimor. Kompjuterėt janė dhuruar nga mjetėt e mbledhura gjatė fushatės, Nescafe 3nė1 - Cent pėr studentė, nė tė cilėn Nestlé ka ndarė njė pjesė tė parave nga shitja e produkteve pėr tė ndihmuar tė rinjtė dhe pėr tė ofruar mbėshtetje arsimit - veēanėrisht nė fushėn e njohjes sė punės nė kompjuter, e cila ėshtė i njė rėndėsie tė madhe nė tregun e sotėm botėror tė punės

„, Njė nga qėllimet kryesore tė afarizmit tonė ka qenė gjithmonė pėr tė mbėshtetur ata qė duan pėr tė pushtuar botėn e dijes ", ka thėnė Ivana Les, menaxhere e kompanisė Nestle Adriatik. Ajo ka falėnderuar tė gjithė ata qė e mbėshtetėn kėtė projekt, dhe u bėri thirrje studentėve qė tė vazhdojnė tė investojnė nė njohuritė e tyre dhe aftėsitė, si dhe pėr tė punuar nė avancimin e shoqėrisė nė tė cilėn jetojnė. Ajo ka thėnė se po planifikojnė qė tė vazhdojnė edhe nė tė ardhmen bashkėpunimin me Universitetin e Prishtinės dhe se me kėtė lloj pėrkrahje tė jenė mė tė pėrgatitur pėr tregun kosovar.

Prorektori pėr zhvillim dhe cilėsi nė i Universitetin e Prishtinės Hysen Bytyqi tha se kėto iniciativa janė tė rėndėsishme pėr Universitetin e Prishtinės dhe do ta ndihmojnė nė masė tė madhe kėtė Universitet nė rritjen e imazhit tė saj dhe cilėsisė sė mėsimit.

Gjatė mėsim-nxėnies dhe provimit, kafja ėshtė treguar si faktor i rėndėsishėm i socializmit nė mesin e tė rinjve, sipas studimit tė kryer nga Nestle Adriatik, nė mesin e personave tė moshės nga 15 deri 25 vjet. U vu re qė tė rinjtė fillojnė pėr tė pirė kafe me 16 vjet, dhe doli se kafja qė shkrihet ėshtė lloji i preferuar i kėsaj pije te anketuesėve tė rinj, tė cilit janė pėrcaktuar nė ketė rajon kryesisht pėr Nescafe.
Nescafe 3 nė1 pėrbėhet nga kafja qė shkrihet, proteina qumėshti dhe sheqeri. Ajo ėshtė ideale pėr tė rinjtė qė nuk u pėlqen shija e kafesė por pėrzierja e njohur i shijes Nescafe Classic e pasuruar me sheqer dhe qumėsht. Pėrgatitja ėshtė shumė e thjeshtė dhe kafja ka shije tė pėrkryer pėr ēdo rast dhe moment, sidomos nė ditėt studentore, dhe mė vonė nė karrierėn profesionale.
comments powered by Disqus