A do tė ketė grevė nė arsim? Ja ēfarė deklaron Ministri
Ministri nė detyrė i Arsimit, i Shkencės dhe i Teknologjisė, Arsim Bajrami, i ka siguruar nxėnėsit dhe prindėrit se kėtė vit nuk do tė ketė grevė tė mėsimdhėnėsve.
Ai ka thėnė pėr “Epoka e re” se MASHT do tė punojė ngushtė me mėsimdhėnėsit dhe Sindikatėn e Bashkuar tė Arsimit, Shkencės dhe Kulturės qė tė mos ndodhė asnjė grevė.Bajrami ka treguar se me rastin e fillimit tė vitit tė ri shkollor, 2017/2018, do tė fillojė edhe zbatimi i plan-programit tė ri, i cili, sipas tij, do ta ndėrrojė qasjen nė shkolla, duke ndėrtuar njė sistem arsimor cilėsor.Ministri Bajrami ka thėnė se kryeministri i ardhshėm duhet ta ketė arsimin prioritet numėr njė tė qeverisjes.