Hahn ‘shuplakė’ Kosovės, lavdėron Vuēiqin
Komisioneri i BE pėr Politika Evropiane tė Fqinjėsisė dhe Negociatat e Zgjerimit, Johannes Hahn tha se nisma e presidentit serb Aleksandar Vuēiq pėr tė nisur dialogun e brendshėm mbi Kosovėn ėshtė e guxishme dhe mirėpritur.

Sipas tij, perspektiva evropiane e Serbisė ėshtė e qėndrueshme dhe e padiskutueshme.

“Me rastin e nismės sė presidentit Vuēiq pėr tė nisur njė debat tė madh publik pėr kėtė ēėshtje tė ndjeshme nė Serbi, ėshtė shumė i mirėpritur. Kjo tregon guxim dhe realizėm”, tha ai, raportojnė mediat serbe.