Thaēi: Takimi me Pencen fazė e re e marrėdhėnieve Kosovė-SHBA
Thaēi tha nė takim me Pencen se do ta kėrkojė pėrfshirjen e drejtpėrdrejt tė SHBA-sė nė dialogun Kosovė-Serbi. “Unė do tė kem takim nė Shtėpinė e Bardhė me zėvendėspresidentin Pence nga i cili do tė kėrkojė vazhdimin e mbėshtetjes amerikane pėr forcimin e subjektivitetit ndėrkombėtar, pėr zhvillimin ekonomik tė Kosovės dhe procesin e integrimeve euroatlantike”, tha Thaēi nė njė intervistė pėr RTK-nė. Sipas tij me kėtė takim ėshtė njė foksum ndaj Ballkanit. “Mbi 95 pėrqind e Kosovarėve janė pėr integrim nė strukturat euroatlantike”, tha ai.Presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi foli edhe pėr takimin qė ka pasur me Papa Franēeskun, me tė cilin ka diskutuar pėr Kosovėn dhe rajonin. “Unė i kėrkova Papa Papa Franceskut qė Vatikani tė njeh Kosovėn”, tha ai nė njė intervistė pėr RTK-nė. Thaēi bėri me dije se ka ftuar Papėn qė tė vizitojė Kosovėn. Ai tha se ka marrė mbėshtetje nga Vatikani pėr tė pasur paqe dhe bashkėpunim tė Kosovės me vendet e rajonit.