Kurteshi i bindur pėr fitoren nė Gjilan
Kandidati i Lėvizjes Vetėvendosje! pėr kryetar tė Komunės sė Gjilanit, Sami Kurteshi, nuk dyshon nė fitoren e tij mė 22 tetor.Nė kėtė intervistė dhėnė pėr gazetėn “Epoka e re”, ai ka thėnė se qytetarėt e kėsaj komune po e presin ndryshimin qė do tė vijė nė kėto zgjedhje lokale me fitoren e tij dhe tė Lėvizjes Vetėvendosej!Sipas tij, ndryshimi nė Komunėn e Gjilanit ėshtė i bėshėm dhe i mundshėm. Kurteshi ka treguar se programi i tij politik pėr kėto zgjedhje pėrbėhet nga 20 masa tė detajuara nė dhjetėra zotime konkrete nė tė gjitha fushat e jetės komunale.Ai ka thėnė se rritja e Lėvizjes Vetėvendosje! ėshtė duke vazhduar edhe pas zgjedhjeve tė fundit parlamentare tė 11 qershorit. Kjo rritje, sipas tij, do tė dėshmohet mė 22 tetor nė Gjilan dhe nė komunat e tjera.