Deputetėt e PDK-sė ‘godet’ Ramush Haradianajt, ja ēfarė kėrkon nga ai
Nė seancėn e sotme tė Kuvendit tė Kosovės, kryeministrit Ramush Haradinaj i ėshtė kėrkuar qė sa mė shpejt ta zgjidh ēėshtjen e Demarkacionit, nė mėnyrė qė qytetarėt e vendit tė mund tė lėvizin pa viza, mė sė largu deri nė fund tė vitit.Deputeti i PDK’sė, Bekim Haxhiu, i ka kėrkuar kryeministrit Haradinaj, qė tė ketė kujdes, nė raportet e Kosovės me SHBA’nė, BE’nė e NATO’n, qė raportet e partneritetit t’i avancojė edhe mė tutje, e jo t’i dėmtojė ato.“Qeveria e Kosovės nė rend tė parė duhet tė zgjidh njė problem i cili prej dy vitesh po e mban peng vendin, dhe ėshtė bėrė pengesė pėr hapėrimin nė rrugėn europiane. Pra, ne duhet tė zgjidhim Demarkacionin pėr tė vazhduar me zgjidhjen e problemeve tjera qė i ka ky vend”.Kosova sipas Haxhiut mund tė hapėrojė drejt BE’sė, vetėm duke e ruajtur dhe forcuar partneritetin me SHBA’nė, BE’nė dhe NATO’n.“Demarkacioni me Malin e Zi nuk ėshtė vetėm ēėshtje mes nesh, mes nesh dhe Malit tė Zi, por ėshtė edhe ēėshtje mes nesh dhe partnerėve tanė gjeostrategjik, Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Bashkimit Europian dhe NATO’s. Prandaj ne e kemi pėr obligim qė ta zgjidhim kėtė problem, qė tė hapėrojmė tutje. Ramush Haradinaj, si njė patriot, kryeministėr qė vjen nga njė familje e cila ka dhėnė shumė pėr kėtė vend, e ka pėr obligim qė kėtė partneritet me SHBA’nė, BE’nė dhe NATO’n, ta ruaj dhe sforcojė, sepse ėshtė njė nga bazat e themelimit tė shtetit dhe lirisė tonė”.“Pra, Demarkacionin ne duhet ta zgjidhim para festave tė nėntorit, me qėllim qė qytetarėt e Kosovės tė mund tė lėvizin pa viza gjatė festave tė fundvitit”, ka thėnė ndėr tė tjera deputeti Haxhiu.
Nacionale