Deputetja e Vetėvendosjes ‘godet’ Haradinajn: Nuk po keni guxim…
Deputetja Blerta Deliu nga PDK, Albulena Haxhiu nga Vetėvendosje, Hykmete Bajrami nga LDK dhe Ahmeti Isufi nga AAK po diskutojnė nė Rubikon tė KTV’sė pėr agjendėn e kėsaj legjislature tė Kuvendit tė Kosovės, shkruan Periskopi.

Deputeti i AAK’sė, Ahmet Isufi ka thėnė se ndėr ēėshtjet qė duhet t’i trajtojė Kuvendi kėtė legjislaturė ėshtė edhe Asociacioni.

“Ne e dimė se kjo ēėshtje duhet tė zgjidhet sipas Kushtetutės sė Kosovės”, tha Isufi.

Ai pėrmendi edhe Demarkacionin si njė ēėshtje qė duhet diskutuar nė 100’ditshin e kėtij Kuvendi.

“Ikja nga problemet do tė thotė ngufatje. Ēėshtjet duhet tė zgjidhen”, tha mė tej ai.

Deputetja nga radhėt e Vetėvendosjes, Albulena Haxhiu, tha se si opozitė janė tė shqetėsuar mė mėnyrėn se si kryeministri Ramush Haradinaj po e trajton Kuvendin.

“Kjo ėshtė tendencė pėr tė mbyllur republikėn parlamentare. Haradinaj duhet tė dijė kėtė gjė”, tha Haxhiu. Kėta njerėz nuk e kanė guximin t’i dalin pėrballė opozitės”, tha mė tej Haxhiu.