Haradinaj ofron pėrkrahje pėr sektorin e ujėrave tė zeza nė Kosovė
Krzeministri i Republikės sė Kosovės, Ramush Haradinaj, mori pjesė nė konferencėn dhe ekspozitėn e 5-tė tė pėrbashkėt ballkanike me temė “Sfida e ujit tė ndotur”, e cila po mbahet nė Prishtinė, me pjesėmarrės nga rajoni i Ballkanit dhe mė gjerė, bėhet e ditur pėrmes njė komunikate pėr media.

Haradinaj nė konferencė tha se ujėrat e pėrdorura, apo siē i quajmė ujėrat e zeza, janė temė pėr tė gjitha shoqėritė nė Ballkan, dhe ato mė tė avancuara nė Gjermani e nė Zvicėr e kanė zgjidhur kėtė temė.

“Mė vjen mirė qė popujt, vendet e respektuara, nė kėtė rast Gjermania, e kanė kujdes ēėshtjen e ujėrave tė ndotura nė Ballkan dhe nė Kosovė dhe me kėtė rast falėnderoj Gjermaninė pėr pėrkrahjen qė i jep Kosovės dhe rajonit nė kėtė temė kaq me rėndėsi “, tha kryeministri, duke falėnderuar pėr prezencė edhe ambasadorin, Christian Heldt.

Ai mė tej tha se edhe Zvicra ėshtė njė vend qė ka treguar kujdes nė shumė sfera nė Kosovė e nė Ballkan, duke falėnderuar pėr pėrkrahje pėr projektet nė ujėra tė zeza.

“Shkalla e zhvillimit ekonomik, shoqėror kanė ndikuar qė tė humbet vėmendja nė temat qė janė jashtėzakonisht tė rėndėsishme. Sot, prezenca ime kėtu, prezenca e kabinetit qeveritar, vėrteton se edhe ne po i japim rėndėsi kėsaj teme”, tha Haradinaj, transmeton Koha.net.

Duke ditur se ujėrat e zeza nė Kosovė dhe nė Ballkan derdhen nė lumenj dhe nė natyrė, kryeministri theksoi rėndėsinė qė kjo ēėshtje, qė ėshtė shqetėsuese, tė trajtohet me urgjencė.

“Edhe pse uji ėshtė burim, pra vjen nga natyra, ne i kemi borxh vetės qė t’ia kthejmė natyrės ashtu siē e marrim. Nėse nuk ia kthejmė natyrės ashtu siē e marrim ujin, atėherė do tė vėshtirėsojmė burimin dhe situatėn me ujė. Ky nuk ėshtė proces i lehtė dhe ėshtė i kushtueshėm, por jemi tė interesuar nė kapacitetin tonė qė t’i kushtojmė seriozitet”, tha kryeministri, duke theksuar problemet qė i ka Kosova me mbeturinat tė cilat gjenden edhe nė lumenj.

Ai shprehu gatishmėrinė e tij dhe tė Qeverisė qė nė bashkėpunim edhe me partnerėt tjerė, pėr adresimin dhe zgjidhjen e kėtyre problemeve.

Ilir Abdullahu, kryetar i SHUKOS dhe drejtor i Kompanisė Ujėsjellėsi Rajonal Prishtina, falėnderoj tė gjithė pjesėmarrėsit e kėsaj konference, duke theksuar se ajo shėnon 5 vjetorin e organizimit dhe vjen si vazhdimėsi e njė eksperience disa vjeēare bashkėpunimi ndėrmjet SHUKOS dhe SHUKALB.

Tė pranishmėve me nga njė fjalė rasti iu drejtuan edhe ambasadori i Zvicrės nė Kosovė, Jean Lebet, dhe ambasadori i Gjermanisė nė Kosovė, Christian Heldt.