Brian Hoyt Yee jep dorėheqje
Brian Hoyt Yee ka dhėnė dorėheqje nga pozita e ndihmėsit tė zėvendėsit tė sekretarit amerikan tė Shtetit pėr Evropė dhe Euroazi.

Kėshtu kanė bėrė tė ditur pėr Al Jazeera nė Departamentin amerikan tė Shtetit.

Nė pėrgjigje ėshtė thėnė se Hoyt Yee pėr largimin nga pozita aktuale i ka njoftuar kolegėt nė Ministrinė e Jashtme Amerikane (Departamenti i Shtetit).

Si zėvendėsues i tij pėrmendet ish shefi i OSBE-sė nė Bosnjė dhe Hercegovinė, Johnathan Moor.

Ndėrkaq, spekulohet se Hoyt Yee mund ta merr detyrėn e ambasadorit tė SHBA-ve nė njėrin nga shtetet e Ballkanit Perėndimor.

Mė herėt ėshtė pėrmendur se ai do tė jetė ambasador nė Maqedoni, por sė fundi ėshtė pėrmendur edhe si ambasador i Amerikės nė Sarajevė.

Hoyt Yee ka qėndruar disa herė nė Kosovė.